MASAL ŞATOSU’NDA KADIN HİKAYELERİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama haftasında, ismine yakışır bir etkinlikle kadınları ve masalları buluşturuyor. Kadın hikayelerini dinlemek isteyen her yaş ve kesimden kadınlar etkinliğe katılırken, çocukları da renkli atölye çalışması yapacaklar.
Kadın haklarının ve dayanışmasının hatırlandığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftası’nda Eskişehirli kadınlar farklı bir etkinlikte buluşacaklar. Masal Şatosu’nun hazırladığı ‘Masallar ve Kadınlar’ etkinliğinde Masal Anlatıcıları kadınlara, kadın hikayeleri anlatacak.
Bilim Kültür Sanat Parkı’nda bulunan Masal Şatosu’ndaki etkinlik 11 Mart 2017 Cumartesi günü saat 14.00’de yapılacak. Etkinliğe katılan anne olmayı tercih etmiş kadınları da unutmadıklarını belirten Masal Şatosu yetkilileri, ”Anneler, kendileri için hazırlanan hikayeleri dinlerken, çocukları da atölye çalışmasında renkli sürprizlerin peşine düşecek. Bu özel günde prenslerini bekleyen değil, kaderlerini ellerine alan ve yaşamlarına yön veren kadınların masalları anlatılacak, masallarını kendi yazan prensesler konuşulacak” dedi.
Masal Anlatıcıları masalları etkinliğe katılan kadınların kafalarında; “Kırmızı Başlıklı Kız'ın o güzel kurabiyelerini annesi değil de babası yapsa olmaz mıydı? Ya da Rapunzel kaleden kendi zekasıyla kurtulsa? Örneğin Pamuk Prenses’in annesinin tek sorununun güzellik olması garip değil mi? Pamuk Prenses’i uykusundan uyandıran yakışıklı prens olmasa da mesela Pamuk Prenses’in kız arkadaşı öpüp uyandırsa? Külkedisi’nin kız kardeşleri de Külkedisi kadar güzel olmasa mı?” sorularını oluşturabilecek şekilde anlatacaklar.
Kadınların, tıpkı çocuklar ve hatta hayvanlar ve hatta ağaçlar gibi, masalın diliyle mırıldandıklarının içten içe hissedileceği düşünülen etkinlikte, çocuklara renkli atölye çalışması hazırlandı.

PAYLAŞ

FOTOĞRAFLAR