MASAL MUTFAĞI

Masallar aracılığı ile sağlıklı beslenme, besinlerin özellikleri, besinlerin sürdürülebilirliği ve basit yiyecek hazırlama yöntemleri konusunda her ay farklı konsept ile doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Masal Mutfağı Atölyemizin bu ay için seçtiği konu fermantasyondu.

“Şatoda Sihirli İçecekler” adıyla gerçekleştirdiğimiz mutfak atölyesinde sağlıklı beslenmede fermente gıdaların önemine değinirken kefir kullanarak hazırladığımız içecekler ile hünerlerimizi sergiledik. Kefirin oluşumu, kullanımı ve yararlarına değindiğimiz atölyede hazırladığımız içecekleri kırmızı pancar ile renklendirdik; bal ve muz ile tatlandırdık. Bu hali ile kefiri çok sevdik. 

Bakteriler ve kefirin oluşumu konusunda oynadığımız oyun, dinlediğimiz masal ve yaptığımız resimler ile de faydalı bakterilerin sağlığa yararları ile ilgili bildiklerimizi pekiştirerek dolu dolu bir etkinlik gerçekleştirdik.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 4. maddesi olan “Nitelikli Eğitim”, 5. maddesi olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve 12. maddesi olan “Sorumlu Üretim ve Tüketim” konularını içeren atölyemiz ile çevreye ve topluma duyarlı bireyler olarak bireysel sorumluluklarımızı almaya söz vererek atölyemizi sonlandırdık.

Masal Şatosu atölyeleri farklı konseptler ile devam edecek.

PAYLAŞ

FOTOĞRAFLAR