HAKKIMIZDA

Şehrin En Güzel Yerindesin !!!

HAKKIMIZDA

9 Mart 2014 tarihinde Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN tarafından "Her Şey Çocuklar İçin" sloganıyla açılan Masal Şatosu; düşsel bir ortamda, mutlu bir geleceğin temellerini oluşturmak için, masal seansları, atölye ve etkinlik programları ile mutlu çocukların yetişmesine olanak sağlarken her yaştan bireye içindeki çocuğu yaşatma fırsatını sunmakta ve çocukların hayal güçlerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktadır.

Amaç:

Mutlu çocuklar sayesinde mutlu bir geleceğin temellerini oluşturmak ve her yaştan bireye içindeki çocuğu yaşatma fırsatı sunmaktır.

Çocuklarımızın algı dünyalarına hitap ederek hayal dünyalarını geliştirmek, interaktif oyunlarla kendilerini ifade edebilen bireyler yetişmesine olanak sağlamak, masallar sayesinde ve aynı zamanda yaratıcı drama ve güncel eğitim yöntemlerini de kullanarak hayatı, insanları tanımalarına, problem çözme ve yaratıcı düşünme becerisi geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Tüm bunların yanında, yetişkin bireylerin masallarla oluşan köprü sayesinde çocuklarla iletişimini güçlendirmek hedeflenmektedir.

Ne Tür Faaliyetler Bulunulmaktadır?

 

 

Faaliyet Alanı ve Ekinlikler

Efsaneler Diyarı

Bir Varmış Bir Yokmuş (Masal seansı)

Masal Masal İçinde (Masal seansı)

Gizemli Yolculuk

İnteraktif masal seansı

Evvel Zaman Sokağı

Serbest tur

Çocuk Kulübü

Atölye ve etkinlikler

Masal Şatosu Sahnesi

Atölye ve etkinlikler

 

Periyodik olarak düzenlenen üç masal seansı (Bir Varmış Bir Yokmuş, Masal Masal İçinde, Gizemli Yolculuk) ile Çocuk Kulübü ve Masal Şatosu Sahnesi’nde farklı zamanlarda düzenlenen atölye çalışmaları, gösteriler ve söyleşiler gerçekleştirilmektedir.

Nasreddin Hoca, Dede Korkut ve Keloğlan çocuklarla buluşturup Türk kültürüne ait masallar, fıkralar, hikayeler ziyaretçilerimize tanıtılmakta, eğlence ile eş zamanlı olarak kültürel-sosyal gelişim ve bilinçlendirme bir arada sunulmaktadır.

Masal Şatosu’nda çocuklarımız interaktif bir masala dahil ederek onlara merak, cesaret ve özgürlük kavramları yaşatılarak öğretilmekte, kitapların hayatımızdaki önemi görsel ve işitsel materyallerle pekiştirilmektedir.

Ne Sunulmaktadır?

Masal Şatosu 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır.

Kulelerimiz; Galata Kulesi (İstanbul), Burgulu Kule (Amasya), Sindirella Kulesi (İstanbul – gravür), Kız Kulesi (İstanbul), Adalet Kulesi (İstanbul – Topkapı Sarayı), Ulu Kule (Mardin), Çan Kulesi (Diyarbakır), Yivli Kule (Antalya)

Masal Şatosu’nda üç farklı konsept alan bulunmaktadır. Bu alanların her biri, konseptleriyle paralel masal anlatımı ve sahne üstü performanslara dayalıdır.

  • Efsaneler Diyarı: Bunlardan biri, Selçuklu dönemine göre dekore edilmiş Efsaneler Diyarı katıdır. Bu katta “Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Masal Masal İçinde” anlatım seansları gerçekleştirilmektedir. İçerisinde Türk efsanelerinden Nasreddin Hoca, Keloğlan ve Dede Korkut’un animatronik robotları ile Kral Midas’ın mapping yöntemi ile anlatılan hikayesi yer almaktadır.

Bunların yanında Tepegöz, Şahmaran ve Zümrüdü Anka hikayelerinin anlatımları yapılmaktadır.

  • Gizemli Yolculuk: Diğer anlatı alanımız olan “Gizemli Yolculuk”, yalnızca 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için gerçekleştirilen interaktif bir hikaye anlatıcılığı alanıdır. Konsepti masal kahramanlarının buluşturulduğu bir kurguyla oluşturulmuştur. Oz Büyücüsü’nden Gök Balina’ya, Uyuyan Güzel’den Kurbağa Prens’e pek çok masal kahramanı bulunmaktadır ve katılımcı çocuklar tur sırasında aktif rol almaktadırlar.
  • Evvel Zaman Sokağı: Seans dışı alanlardan biri de Evvel Zaman Sokağı’dır. Kitaplar ve kahramanları temasıyla kurulan bu alan, ziyaretçilerimizin serbest gezi alanlarındandır.

Periyodik masal turları dışında etkinliklerin düzenlendiği Çocuk Kulübü ve Masal Şatosu Sahnesi’nde farklı zamanlarda ücretsiz olarak atölye çalışmaları, gösteriler, söyleşiler düzenlenmektedir.

Bunlar; origami, slow motion film yapımı, ekoloji çalışmaları, illüzyon, yaratıcı drama, duyusal oyunlar, yaratıcı yazma ve düşünme, masal anlatımları, oda müziği konserleri, kukla ve mask atölyeleri, temel sanat eğitimi, karikatür, masallarla felsefe, masallarla dans, ritim, beden perküsyonu, pandomim, rond, sirk sanatları, çocuk jimnastiği, çocuk ve hayvan hakları gibi birçok alanı kapsamaktadır.

Ayrıca seyir terasları, Sihirli Elma Kafe, kitap ve hediyelik eşya mağazaları ile de ziyaretçilerimize hizmet vermektedir.

Şenlikler:

Pek çok faaliyetimizi de, her yıl benzer tarih ve anlayışta düzenleyerek geleneksel hale getirmekteyiz.

  • Çocuk Şenliği: Büyükşehir Belediyemizce bu yıl 6.sı düzenlenen Çocuk Şenliği’ne her yıl Masal Şatosu olarak katılmakta ve destek vermekteyiz.
  • Uluslararası Gençlik ve Çocuk Tiyatroları Festivali: Büyükşehir Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığınca bu yıl 14.sü düzenlenen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ne Masal Şatosu olarak destek vermekteyiz.
  • Çocuk Akademisi: Periyodik olarak düzenlediğimiz Çocuk Akademisi, her yıl birkaç haftaya yayılan ve tiyatro, seramik, yaratıcı drama, yaratıcı okuma-yazma, kutu oyunları, nostaljik çocuk oyunları, çocuk hakları, sanat terapi gibi pek çok disiplinin yer aldığı bir çeşit yaz okulu programıdır.
  • 21 Mart Dünya Masal Anlatma Günü: Dünyanın çoğu ülkesinde kutlanan 21 Mart Dünya Masal Anlatma Günü’nü Masal Şatosu olarak ülkemizde en kapsamlı şekilde kutlamaktayız.

Ekinoks tarihine denk düşen ve baharın gelişini de müjdeleyen 21 Mart, bize göre, masallar gibi renklenmenin, aydınlanmanın, dönüşmenin ve sürdürülebilirliğin anlamını taşımaktadır.

Drama-masal, yoga-masal, dans-masal, yaratıcı okuma-masal gibi alanlarda farklı atölye çalışmaları ile Dünya Masal Anlatma Günü projemizi renklendirmekteyiz.

Bu atölye çalışmalarında İstanbul’dan gelen, alanlarında uzman atölye liderleri ile de çalışma fırsatı bulmaktayız.

Masal Şatosu bu yaklaşımları sadece özel günlerde değil, bütün yıla yayılan masal anlatılarında ve atölye çalışmalarında da sürdürmektedir.

Şato benzeri interaktif müzelerin sadece turizm amaçlı gezi mekanları olmasından uzaklaşmayı amaçlayan yaklaşımımız, şatonun eğitsel ve sanatsal bir araç olarak da kullanılmasına model olmayı hedeflemektedir.

Ağırladığımız Konuklar:

Masal Şatosu Türkiye’de alanında tek merkez olmasından dolayı pek çok ziyaretçinin dikkatini çekmektedir. Açılışından bu güne sanat, iş dünyası, eğitim, sanayi gibi pek çok sektörden konuklarımız olmuştur.

Bunlara ek olarak çocuk-yazar buluşmaları, oda konserleri, tiyatro gösterileri gibi atölye ve etkinliklerle de yeni konuklarımızı ağırlamaya devam etmekteyiz.

Çocuklardaki Kazanım Boyutları:

Masal Şatosu geleceğin yetişkinleri çocuklarımız için sunduğu masal ve diğer etkinlikler ile mutlu bir geleceğin temellerini oluşturma ve her yaştan bireye içindeki çocuğu yaşatma fırsatını sunmaktır.

Çocuklarımızın hayal dünyaları gelişmekte, interaktif oyunlarla kendilerini ifade edebilmekte, masallar ve diğer eğitim yöntemleri ile hayatı ve insanları tanımakta, problem çözme ve yaratıcı düşünme becerileri gelişmektedir.

Tüm bunların yanında, masallar ile oluşan köprü sayesinde yetişkin bireylerin çocuklarla iletişimi güçlenmektedir.

Ayrıca masallar yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına da girilmekte “Eğer Öyle Olsaydı” bilgi panoları ve atölye içerikleri ile toplumsal farkındalık kazanmaktadırlar.

Çocuk hakları, hayvan hakları, çevre ve doğa bilinci gibi çalışmalar ile de bu alanlarda bilgi ve birikime sahip olmaktadırlar.

Yaş Grupları:

Masal Şatosu Gizemli Yolculuk seansı 5-11 yaş aralığına hitap etmektedir.

Diğer bütün alanlar her yaştan ziyaretçilerimize açıktır.

Okul grupları:

Masal Şatosu, masal seansları ve etkinliklerine bireysel katılımlar olduğu gibi rezervasyon ile okul grupları da katılım göstermektedir.