ÇOCUK-AİLE YAZARI ÖMÜR KURT MASAL ŞATOSUNU GEZDİ

Çocuk-aile yazarı Ömür Kurt Masal Şatosunu gezdi

“ MASAL ŞATOSU TÜRKİYE’NİN GURURUDUR”
Hürriyet Gazetesi’nde aile-çocuk yazıları yazan Ömür Kurt, kitabının imza günü için geldiği Eskişehir’de çok merak ettiği Masal Şatosunu gezerek, bilgi aldı. Yazar Kurt, anne-babalara ve öğretmenlere çocukları mutlaka Masal Şatosuna getirmelerini tavsiye ederek, “ Onları sevgi dolu, hayata umutla bakan bireyler olarak yetiştirmek istiyorsak, masallarla buluşturmalıyız. Masal Şatosu onların kişisel gelişimine olumlu yön verecektir” dedi.

Çocuklara ve gençlere yönelik araştırma-inceleme ve öykü kitapları yazan Hürriyet Gazetesi yazarı Ömür Kurt, Kitap Fuarı’ndaki imza günü için geldiği Eskişehir’de Türkiye’de ilk ve tek olan Masal Şatosu’nu tüm yönleriyle inceledi.

Gazetenin çocuk ve gençler için yayınlarını yöneten, aile ve çocuklara yönelik yazılar yazan Ömür Kurt, Masal Şatosu’nda yetkililerinden her bölüm için bilgi aldı ve hazırlayacağı yazısı için fotoğraf çekti.

Masal Şatosu’ndaki yenilenen bölümleri de gezen yazar Ömür Kurt, Gizemli Yolculukta masal anlatıcılarının anlatımlarını çok beğendi. Zaman zaman masal anlatıcılarının yönlendirmelerine uyarak, çocukluğunu yaşayan Kurt. Dede Korkut ve Nasrettin Hoca’dan masallar da dinledi. Ömür Kurt, “Masal Şatosu, hem Dünya masallarını, hem de Türk masallarını çocuklarla buluşturduğu için ülkemizde çok önemli bir yere sahip. Dünyanın değişik ülkelerinde de benzer çalışmalar görüyoruz. Fakat Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Masal Şatosu ile ülkemize özgün bir şey gerçekleştirmiş. Türkiye’nin gururu olan Masal Şatosu projesini, ‘Her şey Çocuklar için’ ilkesiyle yaşama geçiren Başkan Büyükerşen’e ve ekibine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Yenilenen ‘Masal Tüneli’ ve tematik alanların çocukların hem kişisel gelişimine, hem de tarihi arka planı bilmelerine çok büyük katkısı olacağına inandığını belirten Kurt, “Anne-babaların ve öğretmenlerin çocukları mutlaka buraya getirmeleri şart. Çocuklar, masalları anlatıcılar ve ‘Masalcı Animatronik Robotlar’ dan dinliyor ve buranın büyülü atmosferinde masalları yaşayarak öğreniyorlar. Onları sevgi dolu, hayata umutla bakan bireyler olarak yetiştirmek istiyorsak masallarla buluşturmalıyız. Masal Şatosu onların kişisel gelişimine olumlu yön verecektir” dedi.

PAYLAŞ

FOTOĞRAFLAR